2019-10-18

Microsoft Office 2019 Home & Business Win10/Mac

Ciekawe nowe funkcje w Word 2019 dla systemu Windows

Word 2019 udostępnia nowe sposoby pracy z dokumentami, takie jak ulepszone funkcje pióra cyfrowego, nawigacja między stronami przypominająca książkę, narzędzia do nauki oraz tłumaczenie. Poniżej przedstawiono podsumowanie najważniejszych punktów co nowego od Word 2016.

Pokaż zmiany innych w czasie rzeczywistym

Gdy ktoś inny pracuje z Tobą nad dokumentem, zostanie wyświetlona ich obecność oraz zmiany przez nich wprowadzane.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Współpraca w czasie rzeczywistym

Narzędzia do łatwiejszego czytania, bardziej naturalne pisanie

Obojętnie cz czytasz i piszesz w języku którego nie znasz się lub po prostu chcesz uczynić czytanie łatwiejszym, Word 2019 może poprawić Twoje możliwości komunikowania się i przyswajania informacji.

Jeśli korzystasz z urządzenia z obsługą pióra, skorzystaj z rozszerzenia do rysowania i pisma ręcznego. Jeśli zajmujesz się matematyką, ucieszysz się z faktu że program Word obsługuje teraz składnię LaTeX.

Przełamywanie bariery językowej

Tłumacz wyrazy, frazy lub zdania na inny język za pomocą funkcji Microsoft Translator. Możesz to zrobić z karty Recenzja na wstążce.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przycisk Translator oraz jeden wyraz w języku angielskim i jego tłumaczenie w języku francuskim

Ulepsz swoje wrażenia związane z czytaniem

Daj oczom odpocząć. Dopasuj odstępy w tekście, szerokość kolumn i kolor strony. Możesz też odsłuchać tekst czytany na głos przez program Word. Czytany tekst jest wyróżniany.

WIĘCEJ INFORMACJI

Cztery dostępne narzędzia edukacyjne, które pozwalają zwiększyć czytelność dokumentów

Rysowanie i pisanie przy użyciu pióra cyfrowego

Dopasowany pod Ciebie, podręczny zestaw piór (i ołówków!) pozwoli Ci naturalnie pisać w Twoich dokumentach. Możesz wyróżnić ważny element, rysować, przekonwertować odręczny zapis na kształt i wykonywać obliczenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Subskrybenci Office 365 mogą rysować w trzech różnych teksturach: ołówka, pióra lub zakreślacza

Używanie składni LaTeX w równaniach

Program Word obsługuje teraz składnię matematyczną LaTeX, umożliwiając tworzenie i edytowanie równań matematycznych. Pisz równania, wybierając format LaTeX na karcie Równania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Format LaTeX

Większa atrakcyjność wizualna

Mając do dyspozycji bibliotekę ikon i pełen skarbiec obrazów 3D do wykorzystania, jeszcze nigdy możliwość wizualnego uatrakcyjnienia Twoich dokumentów nie była tak wielka.

Dodawanie ikon i grafik SVG

Możesz dodawać ikony lub skalowalną grafikę wektorową (SVG) swoich do dokumentów. Zmień ich kolor, zastosuj efekty i zmieniaj je, w zależności od Twoich potrzeb.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Edycja stylu graficznego ikony

Obrazy 3D pod każdym kątem

Możesz łatwo wstawić model 3D i obracać go o pełne 360 stopni. Twoi czytelnicy również będą mogli go obrócić.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szablon modelu 3D w menu Plik; Nowy

Ulepszenia ułatwień dostępu

Upewnij się, że Twoje dokumenty są dostępne dla wszystkich i zwiększ swoją wydajność używając tych narzędzi.

Rozwiązywanie problemów dotyczących ułatwień dostępu jednym kliknięciem

Sprawdzanie ułatwień dostępu jest lepsze niż kiedykolwiek dzięki zaktualizowanej obsłudze międzynarodowych standardów i przydatnym zaleceniom czyniącym dokumenty bardziej dostępnymi dla osób niepełnosprawnych. Wdrażaj zalecenia bezpośrednio z poziomu okienka przy użyciu poprawki jednym kliknięciem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ekran komputera z dokumentem z lewej i wizualizacją ułatwień dostępu ze znacznikiem wyboru z prawej strony

Sygnalizuj dźwięk

Efekty dźwiękowe umożliwiają zwiększenie wydajności pracy w pakiecie Microsoft Office, zapewniając wskazówki audio. Włącz podpowiedzi dźwiękowe podczas pracy. Są one dostępne w lokalizacji Opcje > Ułatwienia dostępu. Nie są potrzebne żadne dodatki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Częściowy widok ustawień Ułatwienia dostępu programu Word

Dokumenty są łatwiejsze do znalezienia i poruszania się

Word 2019 umożliwia czytanie dokumentów bardziej przypominające czytanie książki oraz dokumenty otrzymane jako załączniki wiadomości e-mail są łatwiejsze do znalezienia.

Wyświetlaj jedną stronę naraz, obok siebie

Zamiast ciągłego przewijania, przerzucaj strony jak w książce z widoku Obok siebie. Na ekranie dotykowym, użyj palca do wertowania dokumentu. Nie masz ekranu dotykowego? Poziomy pasek przewijania — lub kółko myszy — umożliwia nawigację przypominającą czytanie książki.
----------

  • źródło: https://support.office.com/pl-pl/article/co-nowego-w-programie-word-2019-dla-systemu-windows-d3d31e5e-2bb8-4433-80bb-08279beef4b3

--------------------

Ciekawe nowe funkcje w Excel 2019 dla systemu Windows

Uwaga: Staramy się udostępniać najnowszą zawartość Pomocy w Twoim języku tak szybko, jak to możliwe. Ta strona została przetłumaczona automatycznie i może zawierać błędy gramatyczne lub nieścisłości. Chcemy, aby ta zawartość była dla Ciebie przydatna. Prosimy o powiadomienie nas, czy te informacje były pomocne, u dołu tej strony. Oto angielskojęzyczny artykuł do wglądu.

Jeśli dokonujesz uaktualnienia wcześniejszej wersji programu Excel do programu Excel 2019 dla systemu Windows, nadal będziesz mieć dostęp do wszystkich znanych funkcji, a ponadto zauważysz kilka nowych.

Nowe funkcje

Stale wprowadzamy ulepszenia w programie Excel i jego funkcjach natywnych.

Funkcja ZŁĄCZ.TEKST

Nowa funkcja, podobna do funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY — ale lepsza. Po pierwsze jest łatwiejsza do wpisania. Ponadto obsługuje nie tylko odwołania do komórek, ale również odwołania do zakresów. Tutaj znajdziesz więcej informacji o funkcji ZŁĄCZ.TEKST.

Funkcja WARUNKI

Masz dość wpisywania skomplikowanych, zagnieżdżonych funkcji JEŻELI? Rozwiązaniem jest funkcja WARUNKI. Wprowadzone warunki są sprawdzane w określonej przez Ciebie kolejności. Jeśli zostaną spełnione, zwracany jest wynik. Możesz także określić „uniwersalny” warunek Inaczej, określający działanie w przypadku niespełnienia żadnego z warunków. Dowiedz się więcej o funkcji WARUNKI.

Funkcja MAKS.WARUNKÓW

Ta funkcja zwraca największą liczbę w danym zakresie, spełniającą wskazany warunek lub kilka warunków. Dowiedz się więcej o funkcji MAKS.WARUNKÓW.

Funkcja MIN.WARUNKÓW

Ta funkcja działa podobnie do funkcji MAKS.WARUNKÓW, ale zwraca najmniejszą liczbę w danym zakresie, spełniającą wskazany warunek lub kilka warunków. Dowiedz się więcej o funkcji MIN.WARUNKÓW.

Funkcja PRZEŁĄCZ

Ta funkcja oblicza wyrażenie, a następnie porównuje je z listą wartości w określonej kolejności i zwraca pierwszy zgodny wynik. Jeśli żaden wynik nie jest zgodny, zwracany jest wynik określony przez warunek Inaczej. Dowiedz się więcej o funkcji PRZEŁĄCZ.

Funkcja POŁĄCZ.TEKSTY

Ta funkcja łączy tekst z wielu zakresów, a każdy element jest oddzielony o określony ogranicznik. DoWiedz się więcej o doŁĄCZAniu .

Nowe wykresy

Mapy

Możesz utworzyć wykres mapy, aby porównać wartości i wyświetlić kategorie dla różnych regionów geograficznych. Skorzystaj z niego, jeśli Twoje dane zawierają informacje o regionach geograficznych, takich jak kraje/regiony, województwa, powiaty lub obszary oznaczone kodami pocztowymi. Obejrzyj krótki klip wideo dotyczący wykresów mapy.

Wykres mapy w programie Excel z danymi wartości

Wykresy lejkowe

Wykresy lejkowe przedstawiają wartości na różnych etapach danego procesu. Możesz na przykład użyć wykresu lejkowego, aby przedstawić liczbę szans sprzedaży na poszczególnych etapach procesu sprzedaży. Zazwyczaj wartości te stopniowo się zmniejszają, co sprawia, że słupki wykresu przybierają kształt lejka.

Wykres lejkowy przedstawiający planowaną sprzedaż — etapy umieszczono w pierwszej kolumnie, wartości w drugiej
Ulepszone wizualizacje

Skalowalna grafika wektorowa (SVG)

Zwiększ atrakcyjność wizualną dokumentów, arkuszy i prezentacji, wstawiając skalowalną grafikę wektorową (SVG, Scalable Vector Graphics), do której zastosowano filtry.

Slajd z przykładami filtrów SVG

Wstawianie modeli 3D w celu oglądania obiektów z każdej strony

Używaj obrazów 3D, aby zwiększyć efekt wizualny i twórczy w skoroszytach. Możesz łatwo wstawić model 3D i obracać go o 360 stopni.

Pobierz szablon i wypróbuj!

Model 3D z wyświetlonymi uchwytami obrotu

Ulepszenia dotyczące pisma odręcznego

W pakiecie Office 2016 wprowadzono funkcje pisma odręcznego, ale stale je ulepszamy i dodajemy nowe funkcje.

Odręczne pisanie równań

Wstawianie równań matematycznych stało się znacznie łatwiejsze. Za każdym razem, gdy chcesz dodać do skoroszytu złożone równanie matematyczne, możesz wybrać pozycję Wstaw > Równanie > Równanie odręczne. Jeśli korzystasz z urządzenia dotykowego, palcem lub piórem możesz ręcznie napisać równanie matematyczne, a program Excel przekonwertuje je na tekst. (Jeśli nie używasz urządzenia dotykowego, możesz też pisać za pomocą myszy). Podczas pisania możesz również kasować, zaznaczać i poprawiać fragmenty równania.

Przycisk Równanie na wstążce w programie Excel 2016

Okienko równania odręcznego w programie PowerPoint

Nowy przycisk Odtwarzanie pisma odręcznego

Korzystasz z pisma odręcznego w arkuszach kalkulacyjnych? Teraz możesz odtwarzać i przewijać wprowadzane pismo odręczne, aby lepiej poznać jego strukturę. Odtwarzanie pisma odręcznego to również dobry sposób na uzyskanie instrukcji krok po kroku. Przycisk Odtwarzanie pisma odręcznego znajdziesz na karcie Rysowanie. Wypróbuj tę funkcję!

Zaznaczenie lassem w zasięgu ręki

Program Excel zawiera teraz przycisk Zaznaczenie lassem Przycisk Zaznaczenie lassem na karcie Rysowanie w programie PowerPoint — narzędzie do zaznaczania pisma odręcznego o dowolnej postaci. Przeciągnij narzędziem, aby zaznaczyć konkretny obszar rysunku odręcznego, a następnie dowolnie modyfikować ten obiekt. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz rysowanie i pisanie za pomocą pisma odręcznego w pakiecie Office.

Konwertowanie rysunków odręcznych na kształty

Karta Rysowanie umożliwia wybieranie stylów pisma odręcznego i dodawanie adnotacji odręcznych na urządzeniu z obsługą dotyku. Jednak można również konwertować te adnotacje odręczne na kształty. Wystarczy je zaznaczyć i wybrać polecenie Konwertuj na kształty. Zapewnia to połączenie swobody rysowania dowolnych kształtów z ujednoliceniem i standaryzacją oferowanymi przez kształty graficzne pakietu Office. Aby dowiedzieć się więcej na temat pisania odręcznego w pakiecie Office, zobacz rysowanie i pisanie odręczne w pakiecie Office.

Zaznaczanie i zmienianie obiektów za pomocą pióra Surface

W programie Excel za pomocą pióra Surface możesz zaznaczyć obszar bez naciskania narzędzia zaznaczenia na wstążce. Wystarczy nacisnąć przycisk cylindryczny na piórze i narysować piórem obszar zaznaczenia. Następnie możesz za pomocą pióra przenosić i obracać obiekt pisma odręcznego lub zmieniać jego rozmiar. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz rysowanie i pisanie za pomocą pisma odręcznego w pakiecie Office.

Lepsze funkcje ułatwień dostępu

Rozwiązania problemów dotyczących ułatwień dostępu stosowane jednym kliknięciem

Sprawdzanie ułatwień dostępu działa lepiej niż kiedykolwiek dzięki zaktualizowanej obsłudze międzynarodowych standardów i przydatnym zaleceniom dotyczącym ułatwiania dostępu do dokumentów.

Ekran komputera z dokumentem z lewej i wizualizacją ułatwień dostępu ze znacznikiem wyboru z prawej strony

Pomocne dźwięki poprawiają dostępność

Włącz podpowiedzi dźwiękowe podczas pracy.

Częściowy widok ustawień Ułatwienia dostępu programu Excel

Łatwiejsze udostępnianie

Wstawianie linków do ostatnio używanych elementów

Łatwo dołączaj hiperlinki do ostatnio używanych plików zapisanych w chmurze lub witryn internetowych i twórz zrozumiałe nazwy wyświetlane dla osób korzystających z czytników zawartości ekranu. Aby dodać link do ostatnio używanego pliku, na karcie Wstawianie wybierz pozycję Link, a następnie wybierz dowolny plik z wyświetlonej listy.

Wstawianie linków do ostatnio używanych elementów

Wyświetlanie zmian w udostępnionych skoroszytach i przywracanie wcześniejszych wersji

Możesz szybko sprawdzić, kto wprowadził zmiany w udostępnionych skoroszytach i łatwo przywrócić starsze wersje. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Wyświetlanie wersji historycznych plików pakietu Office.

Szybkie zapisywanie w ostatnio używanych folderach

O wprowadzenie tej funkcji prosiło wielu użytkowników: Po przejściu do pozycji Plik > Zapisz jako > Ostatnie zobaczysz listę ostatnio używanych folderów, w których możesz zapisać plik.

Ulepszenia ogólne

Szybki dostęp do indeksu górnego i dolnego

Dodaj polecenia indeksu górnego i dolnego do Wstążki lub paska narzędzi Szybki dostęp, aby mieć je w zasięgu ręki.

Pasek narzędzi Szybki dostęp z poleceniami indeksu górnego i dolnego

Ulepszone Autouzupełnianie

Autouzupełnianie w programie Excel jest teraz mniej „wybredne”. Załóżmy na przykład, że chcesz użyć funkcji DNI.ROBOCZE, ale nie pamiętasz, jak należy ją wpisać. Wystarczy, że wpiszesz =ROBOCZE, a w menu Autouzupełniania zostaną wyświetlone wszystkie funkcje zawierające ciąg „ROBOCZE”, w tym DNI.ROBOCZE. Wcześniej konieczne było dokładne wpisywanie nazwy.

Nowe motywy

Teraz są dostępne trzy motywy pakietu Office, które można zastosować: Kolorowy, Ciemnoszary i Biały. Aby uzyskać dostęp do tych motywów, wybierz pozycję Plik > Opcje > Ogólne, a następnie kliknij menu rozwijane obok pozycji Motyw pakietu Office.

Motyw Czarny

Zapewnia najwyższy kontrast elementów wizualnych ze wszystkich dotychczasowych motywów pakietu Office. Aby zmienić motyw pakietu Office, wybierz pozycję Plik > Konto, a następnie kliknij menu rozwijane obok pozycji Motyw pakietu Office. Motyw, który wybierzesz, zostanie zastosowany we wszystkich aplikacjach pakietu Office. Aby uzyskać więcej informacji na temat motywów pakietu Office, zobacz Zmienianie wyglądu i działania pakietu Office dla systemu Windows za pomocą motywów pakietu Office.

Brak ostrzeżeń podczas zapisywania pliku CSV

Pamiętasz takie ostrzeżenie? „Ten plik może zawierać funkcje, które nie są zgodne z formatem CSV...” Spełniliśmy życzenia użytkowników! To ostrzeżenie nie będzie już wyświetlane podczas zapisywania pliku CSV.

Obsługa formatu CSV (UTF-8)

Użytkownik poprosił o to na nasze forum głosowe użytkownika programu Excel: Możesz teraz otwierać i zapisywać pliki CSV używające kodowania znaków UTF-8. Przejdź do pliku _GT_ Zapisz jako > Przeglądaj. Następnie kliknij menu Zapisz jako typ , aby znaleźć nową opcję dla pliku CSV w formacie UTF-8 (rozdzielany przecinkami). Plik CSV UTF-8 to często używany format pliku, który obsługuje więcej znaków niż istniejąca opcja CSV programu Excel (ANSI). Co to oznacza? Lepsza obsługa pracy z danymi innymi niż angielski oraz łatwość przenoszenia danych do innych aplikacji.

Ochrona przed utratą danych w programie Excel

Ochrona przed utratą danych (DLP, Data Loss Protection) to cenna funkcja klasy korporacyjnej doceniana przez użytkowników programu Outlook. Wprowadzamy funkcję DLP w programie Excel, aby umożliwić skanowanie zawartości w czasie rzeczywistym pod kątem najczęstszych typów danych poufnych (takich jak numer karty kredytowej, numer PESEL i numer konta bankowego) na podstawie zestawu wstępnie zdefiniowanych zasad. Ta funkcja będzie również umożliwiać synchronizację zasad funkcji DLP z usługi Office 365 w programach Excel, Word i PowerPoint oraz zapewniać organizacjom ujednolicone zasady dla całej zawartości przechowywanej w programie Exchange, programie SharePoint i usłudze OneDrive dla Firm.

Ulepszenia tabel przestawnych

Program Excel jest znany ze swoich elastycznych i zaawansowanych możliwości prowadzenia analiz dostępnych w ramach znanego środowiska tworzenia tabel przestawnych. W programach Excel 2010 i Excel 2013 to środowisko zostało znacznie wzbogacone wraz z wprowadzeniem dodatku Power Pivot i modelu danych, które wniosły możliwość łatwego tworzenia zaawansowanych modeli na podstawie danych, uzupełnianie ich miarami i wskaźnikami KPI, a następnie szybkiego przeliczania milionów wierszy. Poniżej przedstawiono kilka wprowadzonych ulepszeń, dzięki którym możesz w mniejszym stopniu koncentrować się na zarządzaniu danymi, a w większym stopniu — na odnajdywaniu istotnych wniosków.

Personalizowanie domyślnego układu tabeli przestawnej   

Możesz skonfigurować tabelę przestawną zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Wybierz sposób wyświetlania sum częściowych i końcowych oraz układ raportu, a następnie zapisz te ustawienia jako domyślne. Następnym razem, gdy utworzysz tabelę przestawną, rozpoczniesz od takiego układu.

Automatyczne wykrywanie relacji   

Odnajduje i tworzy relacje między tabelami używanymi dla modelu danych skoroszytu, dzięki czemu nie trzeba robić tego samodzielnie. Program Excel wykrywa, kiedy Twoja analiza wymaga połączenia dwóch lub większej liczby tabel, i powiadamia Cię o tym. Jednym kliknięciem możesz wykonać przy użyciu programu Excel całą pracę związaną z tworzeniem relacji, dzięki czemu możesz natychmiast z nich skorzystać.

Tworzenie, edytowanie i usuwanie miar niestandardowych   

Może być teraz prowadzone bezpośrednio z poziomu listy pól tabeli przestawnej, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdy trzeba uzupełnić analizę o dodatkowe obliczenia.

Automatyczne grupowanie czasowe   

Pomaga w korzystaniu z pól związanych z czasem (rok, kwartał, miesiąc) w tabeli przestawnej w sposób bardziej zaawansowany przez automatyczne wykrywanie i grupowanie ich w Twoim imieniu. Po zgrupowaniu tych pól po prostu przeciągnij grupę do tabeli przestawnej w jednej akcji i natychmiast rozpocznij analizę według różnych poziomów czasu przy użyciu funkcji przechodzenia do szczegółów.

Przyciski przechodzenia do szczegółów wykresu przestawnego   

Umożliwiają powiększanie i pomniejszanie grup czasowych i innych hierarchicznych struktur w danych.

Wyszukiwanie na liście pól tabeli przestawnej   

Ułatwia przechodzenie do pól, które są dla Ciebie istotne w obrębie całego zestawu danych.

Inteligentna zmiana nazwy   

Umożliwia zmienianie nazw tabel i kolumn w modelu danych skoroszytu. Wraz z każdą taką zmianą w programie Excel są automatycznie aktualizowane wszystkie powiązane tabele i obliczenia w skoroszycie z uwzględnieniem wszystkich zawartych w nim arkuszy i formuł języka DAX.

Wiele ulepszeń dotyczących użyteczności   

Także one zostały wprowadzone. Na przykład opóźnione aktualizowanie pozwala przeprowadzać wiele zmian w dodatku Power Pivot bez potrzeby oczekiwania na propagację każdej zmiany w skoroszycie. Zmiany będą propagowane jednocześnie po zamknięciu okna dodatku Power Pivot.

Tabela przestawna z objaśnieniami przedstawiającymi nowe funkcje w programie Excel 2016

Fragmentator umożliwiający zaznaczanie wielu elementów   

Możesz zaznaczać wiele elementów fragmentatora programu Excel na urządzeniu dotykowym. Jest to zmiana w stosunku do wcześniejszych wersji programu Excel, gdzie można było zaznaczyć tylko jeden element we fragmentatorze, używając wprowadzania dotykowego. Do trybu wielokrotnego zaznaczania fragmentatora można przejść przy użyciu nowego przycisku znajdującego się na etykiecie fragmentatora.

Opcje fragmentatora z wyróżnionym przyciskiem wielokrotnego wyboru

Szybsze tabele przestawne OLAP!   

Jeśli używasz połączeń z serwerami OLAP, Twoje tabele przestawne będą teraz działać szybciej. Aktualizacja z czerwca 2016 r. zawiera udoskonalenia związane z zapytaniami i pamięcią podręczną, poprawiające wydajność tej zaawansowanej funkcji. Z tych udoskonaleń możesz skorzystać niezależnie od tego, czy używasz tabel przestawnych w celu uzyskania odpowiedzi na jednorazowe pytania, czy też tworzysz złożone skoroszyty zawierające dziesiątki tabel przestawnych. Nie ma to znaczenie, jeśli tabele przestawne są połączone z modelem tabelarycznym lub wielowymiarowym, doWolna tabela przeStawna połączona z usługami Microsoft SQL Server Analysis Services, dostawcami OLAP innych producentów lub dodatek Power Pivot z zaawansowanymi analizami danych i modelowanie danych w programie Excelprawdopodobnie umożliwi Ci nowe dane, szybciej. Ponadto wyłączenie funkcji sum częściowych i końcowych może dodatkowo przyspieszyć odświeżanie, zwijanie i rozwijanie oraz przechodzenie do szczegółów danych w tabelach przestawnych. Im większa tabela przestawna, tym większa możliwa poprawa. Usprawnienia wprowadzono w szczególności w trzech głównych obszarach związanych z zapytaniami kierowanymi do serwerów OLAP:

  • Poprawiono wydajność zapytań: program Excel będzie wysyłał zapytania o sumy częściowe i sumy końcowe tylko wtedy, gdy są one wymagane do przedstawienia wyników tabeli przestawnej. Oznacza to krótszy czas oczekiwania na przetworzenie zapytania przez serwer OLAP oraz krótszy czas przesyłania wyników za pośrednictwem połączenia sieciowego. Wystarczy wyłączyć sumy częściowe i końcowe na karcie Projektowanie tabeli przestawnej tak, jak zwykle. Zobacz: Wyświetlanie lub ukrywanie sum częściowych i sum w tabeli przestawnej.

  • Mniejsza liczba zapytań: teraz program Excel inteligentniej odświeża dane. Zapytania są odświeżane tylko w przypadku, gdy rzeczywiście wprowadzono zmiany wymagające odświeżenia zapytania.

  • Inteligentniejsze zapisywanie w pamięci podręcznej: pobrany schemat tabeli przestawnej jest udostępniany dla wszystkich tabel przestawnych korzystających z tego samego połączenia, co dodatkowo zmniejsza liczbę zapytań.

Aktualizacje dodatku Power Pivot

Zapisywanie widoku diagramu relacji jako obrazu   

Zapisz widok diagramu modelu danych jako plik obrazu o wysokiej rozdzielczości, którego można następnie użyć w celu udostępniania, drukowania lub analizowania modelu danych. Aby utworzyć plik obrazu, w okienku Power Pivot kliknij pozycję Plik > Zapisz widok jako obraz.

Rozszerzone okno dialogowe Edytowanie relacji umożliwia szybsze i dokładniejsze tworzenie relacji między danymi   

Użytkownicy dodatku Power Pivot mogą ręcznie dodawać i edytować relacje między tabelami podczas przeglądania przykładowych danych — do pięciu wierszy danych w wybranej tabeli. Umożliwia to szybsze i dokładniejsze tworzenie relacji bez potrzeby przełączania widoku danych za każdym razem, gdy konieczne jest utworzenie lub edytowanie relacji między tabelami.

Power Pivot — rozszerzone okno dialogowe Edytowanie relacji

Wybieranie tabel za pomocą klawiatury   

W oknie dialogowym Edytowanie relacji wpisz pierwszą literę nazwy tabeli, aby przejść do pierwszej kolumny, której nazwa rozpoczyna się od tej litery.

Wybieranie kolumn za pomocą nawigacji po kolumnach   

W oknie dialogowym Edytowanie relacji wpisz pierwszą literę nazwy kolumny, aby przejść do pierwszej kolumny, której nazwa rozpoczyna się od tej litery. Ponowne wpisanie tej samej litery spowoduje przejście do następnej kolumny, której nazwa rozpoczyna się od tej litery.

Automatyczne sugerowanie kolumn o tej samej nazwie w obu tabelach   

Po wybraniu pierwszej tabeli i kolumny, jeśli w drugiej wybranej tabeli istnieje kolumna o takiej samej nazwie, zostanie ona wybrana automatycznie (ta funkcja działa w obie strony).

Poprawki ulepszające ogólne środowisko użytkownika modelowania   

1) Model danych dodatku Power Pivot nie jest już tracony podczas pracy z ukrytymi skoroszytami. 2) Można teraz uaktualnić wcześniejszy skoroszyt z modelem danych do wersji programu Excel 2016 i nowszego. 3) W dodatku Power Pivot można dodać kolumnę obliczeniową, o ile nie zawiera ona formuły.

----------
źródło: https://support.office.com/pl-pl/article/co-nowego-w-programie-excel-2019-dla-systemu-windows-5a201203-1155-4055-82a5-82bf0994631f
-------

Ciekawe nowe funkcje w PowerPoint 2019 dla systemu Windows

Uwaga: Staramy się udostępniać najnowszą zawartość Pomocy w Twoim języku tak szybko, jak to możliwe. Ta strona została przetłumaczona automatycznie i może zawierać błędy gramatyczne lub nieścisłości. Chcemy, aby ta zawartość była dla Ciebie przydatna. Prosimy o powiadomienie nas, czy te informacje były pomocne, u dołu tej strony. Oto angielskojęzyczny artykuł do wglądu.

Program PowerPoint 2019 zawiera kilka nowych funkcji, które nie są dostępne we wcześniejszych wersjach.

 

Efekty wizualne

Przejście Płynna zmiana

Program PowerPoint 2019 udostępnia przejście Płynna zmiana, które ułatwia tworzenie płynnych animacji na slajdach.

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Powiększenie dla programu PowerPoint

Pokazuje slajd Sekcja podsumowania obszaru Powiększenie z podsumowaniem w programie PowerPoint.

Aby nadać prezentacji więcej dynamiki i umożliwić niestandardowe nawigowanie po niej, wypróbuj funkcję Powiększenie dla programu PowerPoint. Po utworzeniu powiększenia w programie PowerPoint możesz przejść bezpośrednio do określonych slajdów, sekcji i części prezentacji (i powrócić z ich poziomu) w określonej kolejności podczas prezentowania materiału, a przy ruchu z jednego slajdu do drugiego będzie używany efekt powiększania.

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Zakreślacz tekstu

Zakreślacz tekstu na wstążce w programie PowerPoint

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów program PowerPoint 2019 jest teraz wyposażony w narzędzie Zakreślacz tekstu podobne do tego, które znajduje się w programie Word. Wybierz różne kolory wyróżnienia w celu podkreślenia niektórych fragmentów tekstu w prezentacji.

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Obrazy i inne multimedia

Grafika wektorowa w celu zwiększania atrakcyjności wizualnej

Można wstawiać i edytować obrazy ze skalowalną grafiką wektorową (SVG, Scalable Vector Graphics) w prezentacjach, aby nadać zawartości profesjonalny wygląd. Powiększenie i zmiana rozmiaru obrazów SVG nie powoduje utraty jakości, można je też ponownie kolorować. Pakiet Office obsługuje pliki SVG, do których zastosowano filtry.

Dowiedz się więcej:
Ikony Wstawianie
SVG edytowanie obrazów

Cztery przyciski z lewej i obraz SVG z prawej oraz strzałka między nimi

Konwertowanie ikon SVG na kształty

Konwertując ikonę lub obraz SVG na kształt pakietu Office, można rozbić plik SVG na części i edytować poszczególne z nich.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wstawianie modeli 3D w celu oglądania obiektów z każdej strony

Używaj modeli 3D, aby zwiększyć efekt wizualny i twórczy w prezentacjach. Możesz łatwo wstawić model 3D i obracać go o 360 stopni.

Tchnij życie w model w prezentacji, używając przejścia Płynna zmiana, które tworzy animacje filmowe między slajdami.

WIĘCEJ INFORMACJI

Szablon modelu 3D w menu Plik > Nowy

Łatwiejsze usuwanie tła

Funkcja usuwania tła

Ułatwiliśmy usuwanie i edytowanie tła obrazu. Program PowerPoint automatycznie wykrywa ogólny obszar tła. Nie musisz już rysować prostokąta wokół pierwszego planu obrazu. Ołówek do oznaczania obszarów do zachowania lub usunięcia może teraz rysować dowolne linie i nie jest ograniczony do linii prostych.

Za pomocą ołówka Ołówek służący do rysowania tabel możesz także rysować dowolne linie w celu oznaczenia obszarów do zachowania lub usunięcia — bez ograniczenia do linii prostych.

WIĘCEJ INFORMACJI

Eksportowanie do rozdzielczości 4K

Eksportuj prezentację do klipu wideo — teraz wśród opcji jest dostępna rozdzielczość 4K.

WIĘCEJ INFORMACJI

Zrzut ekranu przedstawiający okno dialogowe Eksportowanie z opcjami dostępnymi podczas tworzenia pliku wideo na podstawie prezentacji

Funkcje nagrywania

Możesz nagrać narrację wideo lub dźwiękową i zarejestrować gesty cyfrowego pisma odręcznego. Opcjonalna karta Nagrywanie na Wstążce udostępnia w jednym miejscu wszystkie funkcje nagrywania.

WIĘCEJ INFORMACJI

Ikona przycisku odtwarzania klipu wideo

Rysowanie lub pisanie za pomocą pisma cyfrowego

Dostosowywalny przenośny zestaw piór

Galeria piór

Wybierz osobisty zestaw piór, zakreślaczy i ołówków na potrzeby pisania odręcznego, a następnie korzystaj z nich w różnych aplikacjach pakietu Office.

WIĘCEJ INFORMACJI

Efekty pisma odręcznego   

Wyrażaj swoje pomysły w atrakcyjny sposób przy użyciu licznych kolorów, metalicznych piór i efektów pisma odręcznego, takich jak tęcza, galaktyka, lawa, ocean, złoto, srebro i nie tylko.

Menu rozwijane Pióro przedstawiające efekty pisma odręcznego

Gumka segmentów dla rysunków odręcznych

Gumka segmentów umożliwia precyzyjne wymazywanie rysunków odręcznych. Wymazuje pismo odręczne do punktu, w którym przecina się ono z inną linią.

WIĘCEJ INFORMACJI

Proste krawędzie do rysowania linii prostych

Na urządzeniach z ekranami dotykowymi można za pomocą linijki na karcie Rysowanie na wstążce rysować linie proste oraz wyrównywać zestawy obiektów. Umieść linijkę poziomo, pionowo lub w dowolnej pozycji pośredniej. Dostępne jest ustawienie wyrażone w stopniach, więc w razie potrzeby można ustawić dokładny kąt.

WIĘCEJ INFORMACJI

Funkcja linijki w programie PowerPoint

 

Inne nowe funkcje

Wykresy lejkowe i wykresy map 2D

Za pomocą wykresu lejkowego możesz wyświetlić stale malejące proporcje. WIĘCEJ INFORMACJI

Przekształć dane geograficzne w wykres mapy, wykonując zaledwie kilka kroków, aby zidentyfikować szczegółowe informacje, trendy i szanse. WIĘCEJ INFORMACJI

Uruchamianie pokazu slajdów za pomocą pióra cyfrowego

Za pomocą pióra Surface lub innego pióra z przyciskiem Bluetooth można przechodzić do slajdów.

WIĘCEJ INFORMACJI

-----
źródło: https://support.office.com/pl-pl/article/co-nowego-w-programie-powerpoint-2019-dla-systemu-windows-8355a56a-f643-42d2-8454-784fa9b3d109

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel